Máte otázku alebo máte záujem o konzultáciu?
Napíšte nám a my sa Vám v najbližšom čase ozveme.

Máte otázku alebo máte záujem o konzultáciu?
Napíšte nám a my sa Vám v najbližšom čase ozveme.

New Project (20)

Ako bojovať s teplom v dome? Inteligentným tienením.

V dnešnej dobe v letnom období čelíme čoraz vyšším vonkajším teplotám.

Predokenná tieniaca technika ako sú žalúzie, rolety a markízy nám účinne pomáhajú v boji s ohrievaním interiéru. Zachytávajú slnečné žiarenie ešte pred oknom.

Pozrime sa, aké sú možnosti ovládania tieniacej techniky.

Mechanické ovládanie pomocou šnúročiek a kľúk. Takéto ovládanie je síce lacné ale o pohodlí tu nemôže byť reč.

Elektrické ovládanie žalúzií a roliet šetrí ľudskú silu a tlačidlami sa dá ovládať chod žalúzií. Bohužiaľ čas strávený s tlačidlami je dlhší ako so šnúrkami.

Tlačidlá a diaľkové ovládače.

„Riešenie“ priniesli takzvané smart tlačidlá a ich riadiace jednotky. Aby sme nemuseli celý čas držať tlačidlo a čakať, tienenie sa vytiahne alebo zatiahne jedným stlačením tlačidla. Variantou je diaľkové ovládanie umožňujúce ovládať tienenie z pohodlia kresla. Iba nesmieme zabudnúť kde máme ovládač a do akej miestnosti patrí. A ešte sa naučiť všetko ovládať.

Ďalším vyšším stupienkom je centrálne ovládanie v celej miestnosti jedným stlačením. Samozrejme za príplatok.

Mobilné aplikácie.

S rozšírením mobilných telefónov a tabletov prišli mobilné aplikácie na ovládanie tienenia. Tieniace systémy, ktoré toto podporujú označujú výrobcovia ako smart tienenie. V podstate sú ovládače nahradené aplikáciou.

Samozrejme, grafické rozhranie s interaktívnymi prvkami je prehľadné a pekné. Môžeme kontrolovať a vidieť v akej polohe sa žalúzie alebo rolety nachádzajú. Je otázka koľko užívateľov to v praxi využije.

Stále musíme každý deň rozhodovať čo s tienením a robiť opakujúce sa úkony. Za rok je to množstvo času.

Automatizácia a inteligentné riešenia.

Na trhu sú tiež systémy s rôznou úrovňou automatizácie. V prvej generácii išlo o časovače. Mohli ste si nastaviť čas, kedy sa tienenie vytiahne a kedy zasa zatiahne.

Ďalej vedia pracovať s dátami zo senzorov. Vedia vytiahnuť tienenie v prípade silného vetra. Takéto systémy si vyžadujú vyššiu investíciu a nastavenie od nás vyžaduje odbornosť.

Takmer to vyzerá, že príbeh nebude mať šťastný koniec. Všetko je zatiaľ stále zložitejšie a drahšie.

Skutočne inteligentný dom.

Loxone Real Smart Home nás odbremeňuje so starostlivosťou o tienenie. Je to riešenie, kde všetky funkcie vzájomne spolupracujú a ušetria nám viac ako 50.000 úkonov a rozhodnutí ročne.

Tieniaca technika tieni podľa polohy a intenzity slnečného žiarenia. Tienenie spolupracuje s kúrením a chladením v dome. Keď sa napríklad zvyšuje teplota v miestnosti, systém najskôr aktivuje tienenie. Ak sa teplota stále zvyšuje až následne aktivuje klimatizáciu.

Viac času na život.

V skutočne inteligentnom dome sa tienenie chová tak, akoby sme ho ovládali sami. Stále, aj keď nikto nie je doma. Nemusíme na nič myslieť a nič programovať. Zároveň máme možnosť manuálneho ovládania (stačí jeden dotyk pre všetky okná v miestnosti) a môžeme použiť aj mobilnú aplikáciu.

Cena? Astronomická? Vôbec nie. Vďaka integrácii odpadajú drahé riadiace jednotky pre jednotlivé technológie (napríklad pre smart žalúzie) a aj ušetríme na ovládacích prvkoch.

Nejde iba o úsporu na investičných nákladoch. Vďaka inteligentnému tieneniu sú aj úspory za kúrenie a chladenie – najmä pri dnes obľúbených veľkých oknách. A predovšetkým, ušetríme množstvo času.

Zdroj fotografií Loxone.

 

Zdieľajte tento článok

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email